Chowanie pieniędzy w skarpecie nie pomnoży naszych oszczędności. Zdecydowanie korzystniej (i bezpieczniej) zaoszczędzone środki pomnożyć. Lokata to bezpieczny i pewny zysk. Jednak lokata lokacie nie równa. A i zarobić na lokacie coraz trudniej, ze względu na regularne obniżanie stóp procentowych. Produkty bankowe z wysokim oprocentowaniem to póki co przeszłość. Sprawdźmy, jaką lokatę wybrać, by mimo wszystko zysk nas zadowolił.

Oprocentowanie to dla wielu osób czynnik najważniejszy. Im wyższe, tym oczywiście lepiej, bo i zysk jest pokaźniejszy. Nowi klienci otrzymują lepsze oprocentowanie. Podobnie nowe środki „starego” klienta. Warto więc pomyśleć o wypłacie pieniędzy z naszego dotychczasowego banku i przeniesieniu ich do innego.

Oprocentowanie uzależnione jest od wysokości wkładu i od długości trwania lokaty. Im więcej środków i im dłuższy czas trwania lokaty, tym większa stopa zwrotu. Warto spojrzeć na aktualny ranking lokat bankowych, bo jak się okazuje, ten sam wkład na ten sam okres czasu może różnić się oprocentowaniem i to w znacznym stopniu.

 

Warto zwrócić uwagę nie tylko na wysokość oprocentowania, ale również i na inne czynniki. Pierwszym z nich jest zerwanie lokaty przed terminem zapadalności. Wiele banków nie wypłaca odsetek w przypadku, gdy klient zerwie lokatę przed terminem zapadalności. Część banków wypłaci tylko część odsetek. Jeśli mamy w planach większe wydatki, ale nie mamy pewności kiedy środki będą nam potrzebne, wybierzmy lokatę z krótszym terminem lub konto oszczędnościowe (warte uwagi produkty to Lokata Happy Idea Banku oraz popularna Lokata Bezkarna z kontem BGŻoptimy). W przypadku konta nie tracimy zgromadzonych odsetek. Opisy i listę najwyżej oprocentowanych lokat w bankach można znaleźć na www.wiedzainfo.pl.

Oprocentowanie obligacji Skarbu Państwa również spada w dół. To sprawia, że lokaty, mimo mniej atrakcyjnej niż kiedyś stopy zwrotu, w dalszym ciągu cieszą się wśród klientów banków popularnością. Mimo, że reklamy lokat potrafią zawrócić w głowie, wybierzmy produkt elastyczny i najbardziej dopasowanych do naszych potrzeb. Bo rozsądek to czysty zysk!